PODSUMOWANIE RUNDY JESIENNEJ SEZONU 2017/2018

• autor: BJR, 2017-10-27 11:27

Więcej w rozwinięciu)

Bilans spotkań

Nasz zespół w rundzie jesiennej spisywał się można powiedzieć przeciętnie. W rozegranych 10 spotkaniach zanotowaliśmy 5 wygranych, 2 remisy oraz 3 porażki. Taki bilans spotkań daje nam 17 punktów, co skutkuje 5 miejscem w tabeli.  Poniżej zostały przedstawione rezultaty naszego zespołu w poszczególnych kolejkach.

Analizując powyższe wyniki, cieszy fakt, że na własnym stadionie jesteśmy niepokonani (3 wygrane i 2 remisy). Jednak w przypadku spotkań wyjazdowych niestety musieliśmy aż trzykrotnie uznać wyższość rywala.

Strzelone i stracone bramki

Strzelone

Stracone

W rundzie jesiennej udało nam się strzelić 30 bramek, średnia na mecz to 3,0. Patrząc na powyższe grafiki jesteśmy w gronie zespołu strzelających najwięcej bramek w lidze. W przypadku straconych bramek jest ich 22, średnia na mecz 2,2. Niestety tu nie ma czym się chwalić, bo z czołowej piątki tracimy ich najwięcej. Dla porównania pierwsza w tabeli Jasionka ma ich 3x mniej. Powinno wydawać się, że w rundzie wiosennej ten aspekt powinien być priorytetem do poprawy.

Poniżej przedstawiono wszystkich strzelców bramek naszego zespołu.

Jak wyżej wspomniałem, udało nam się zdobyć aż 30 bramek, jest to zasługa całej drużyny. Patrząc na listę strzelców, każda formacja dołożyła swoje pięć groszy. Nie mniej jednak, brakuje nam typowego strzelca takiego np. jak ma Kombornia (Ich napastnik zgromadził w rundzie aż 23 bramki). Brak strzelca jest to nasza bolączka od kilku sezonów.

Kadra

Trener w tej rudzie miał do dyspozycji 25 zawodników, wydaje się dużo. Ale czy zawsze tak było? NIE. Niestety na meczach zawsze było nas w granicach 12-15 zawodników. Kadra zmieniała się wraz z postępującym sezonem. Ze składu na stałe wypadł Łukasz Gurgacz (kontuzja), Bogdan Pająk (kontuzja) i Bartek Tomoń (powrót do juniorów). Na początku sezonu trener nie mógł korzystać z Adriana i Marcina Buczka (wyjazdy za granice), pod koniec znów z Rafała (kontuzja), czy Artura (wyjazdy). Sam trener zaprezentował się jedynie w dwóch meczach. Podliczając te absencje z dotychczasowej kadry trzeba odjąć 8 zawodników. Oczywiście nie wspominam tu o takich przypadkach jak np. Antka, który może być na meczach co dwa tygodnie, Zbyszka, który studiuje w Krakowie. Nie mniej jednak te wszystkie powody, a można by ich wymieniać jeszcze wiele spowodowały, że trener miał dość ograniczone pole do popisu.  Znając któregoś z naszych „komentarzowych sympatyków” powiedzą z ironią, że jacy to jesteśmy biedni, bo tylko Jasienica tak ma. I od razu to mówimy. Wiemy, że każdy klub zmaga się z większymi lub mniejszymi problemami kadrowymi. Jednak powyższy tekst ma na celu zobrazowanie jak wygląda sytuacja w klubie, a nie szukanie powodu naszych wyników czy wylewania żali.

Przez cały sezon jedynie dwóch zawodników było obecnych na każdym spotkaniu, są to nasz bramkarz Sławek Dydek oraz Szymek Fiejdasz.

Podsumowanie meczów

Kolejka 1 – Błękitni Jasienica Rosielna 4:4 Beskid Równe

Byliśmy drużyną przeważającą, dłużej utrzymującą się przy piłce, jednak nieskuteczność w ataku oraz brak zdecydowania w obronie doprowadziły do takiego rezultatu. Mówiąc prościej, my graliśmy, oni strzelali. W zasadzie cały czas goniliśmy wynik aż do stanu 3-3. Później naszemu zespołowi udało się objąć prowadzenie i wydawało się ze dowieziemy korzystny rezultat do końca spotkania. Niestety, przysypiamy w obronie i tracimy bramkę w ostatnich minutach meczu. Mecz zremisowany na własne życzenie.

Kolejka 2 – Błękitni Jasienica Rosielna 3:0 Orzeł Pustyny

Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem. Sytuacji mieliśmy dużo do objęcia prowadzenia, jednak brakowało skuteczności. W drugiej połowie Jarek rozruszał nasz zespół. Wszedł na boisko i w świetnym stylu poprowadził nasz zespół do zwycięstwa strzelając trzy bramki. Solidny mecz w naszym wykonaniu, mógł się podobać zgromadzonym na trybunach.

Kolejka 3 - Rotar Węglówka 3:2 Błękitni Jasienica Rosielna

Przez cały mecz długo utrzymywaliśmy się przy piłce, oddając wiele groźnych strzałów. Do 65 minuty prowadziliśmy grę i wydawało się, że wszystko było pod kontrolą. Przełomowym momentem była czerwona kartka dla jednego z rywali. Każdy nasz kibic wie, czym jest u nas syndrom „czerwonej kartki”. Nic dobrego. Mają przewagę liczebną powinniśmy kontrolować mecz, jednak tak nie jest i chwile później tracimy bramkę. Fatum nas nie opuszcza, bo w ostatniej akcji meczu rywale strzelają zwycięską bramkę. Krótko mówiąc przegraliśmy wygrany mecz.

Kolejka 4 - Błękitni Jasienica Rosielna 2:1 Guzikówka Krosno

Mecz z początku wyrównany, pierwszego gola strzelają nasi rywale. Jednak po stracie bramki odwdzięczamy im się dwoma trafieniami Rafała Szmyda. W drugiej połowie nic się nie zmieniło, mimo świetnych okazji po obu stronach. Mecz był zacięty, z lekką przewagą naszego zespołu.

Kolejka 5 – LKS Głowienka 5:2 - Błękitni Jasienica Rosielna

Mecz, o którym każdy chciałby zapomnieć, a w szczególności Antek nie może dopisać go do udanych. Popełniliśmy w tym meczu zbyt wiele błędów w obronie by mówić o jakimkolwiek pozytywnym rezultacie. Sam wyniki mówi za siebie.

Kolejka 6 - Błękitni Jasienica Rosielna 3:2 LKS Lubatowa

Mecz rozpoczął się widowiskowo.  Straciliśmy bramkę już w 2 minucie po fenomenalnie wykonanym rzucie wolnym, jednak za chwilę był remis za sprawą Marcina Szwerca. Później gra się wyrównała. Około 30 minuty wychodzimy na prowadzenie, Łukasz zagrał piłkę wzdłuż bramki, do której dopadł Rafał i w łatwy sposób umieścił piłkę w siatce. Niestety do przerwy nie dotrzymaliśmy prowadzenia. W drugiej połowie zagraliśmy bardziej stabilnie i przede wszystkim pewnie w obronie. Udało nam się objąć prowadzenie za sprawą Łukasza. Później oba zespoły miały szansę do strzelenia bramki, jednak zawiodła skuteczność. Był to mecz walki ze względu na warunki boiskowe.

Kolejka 7 – Tornado Wrocanka 0:8 Błękitni Jasienica Rosielna

Mecz pod pełną kontrolą zakończył się wysokim zwycięstwem naszego zespołu.

Kolejka 8 - Błękitni Jasienica Rosielna 1:1 Huragan Jasionka

Mecz od samego początku był wyrównany, jednak pod koniec połowy nasi rywale stworzyli sobie dwie doskonałe sytuacje do objęcia prowadzenia. Po zmianie stron to nasz zespół miał lekką przewagę. Strzałem życia popisał się Marcin Szwerc, który z woleja wpakował piłkę prosto w okienko. Po chwili jednak goście wyrównali, w wyniku nieporozumienia naszej linii obrony. Huragan po strzeleniu bramki zepchnął nas do defensywy i miał kilka okazji do odjęcia prowadzenia. Ostatecznie mecz skończył się remisem.

Kolejka 9 – Nafciarz Bóbrka 2:5 Błękitni Jasienica Rosielna

Wydawało się, że to będzie formalność. Jednak tak nie było. Łatwo objęliśmy prowadzenia za sprawą Konrada Buczka, jednak później gospodarze stawili nam bardzo duży opór wychodząc na prowadzenie w drugiej połowie. Jednak po tej sytuacji nasi zawodnicy się opamiętali i zaczęli w końcu grać w piłkę. Ze stanu 2:1 wyciągnęli na 2:5, bramki strzelali kolejno Antek, Kuba Zych, Kuba Chęć i Szymek Fiejdasz.

Kolejka 10 - Błękitni Jasienica Rosielna – pauza

Kolejka 11 – Dwór Kombornia 4:0 Błękitni Jasienica Rosielna

Mecz bardzo nieudany, w zasadzie nie mieliśmy argumentów do wygrania, czy choćby zremisowania tego spotkania. Oddaliśmy bardzo mało strzałów na bramkę, choć sytuacje do tego były. Bramkostrzelny napastnik Dworu skompletował hattricka w tym spotkaniu. Oby ten mecz był lekcją dla naszych zawodników ile jeszcze pracy przed nimi.

Podsumowanie

Podsumowując formę naszego zespołu to graliśmy bardzo w kratkę. Wygrywaliśmy ze słabszymi rywalami, jednak z drużynami z czuba tabeli zdobyliśmy tylko 1 punkt na 12 możliwych. Bilans mamy fatalny, bo właśnie z tymi zespołami będziemy musieli się mierzyć o wyjście z B klasy. Wydaje się, że kluczem do sukcesu może być ustabilizowanie linii obronnej. Im mniej rotacji tym lepiej. Niestety w tej rundzie chyba nie zagraliśmy 2 razy tą samą linią obrony w dwóch kolejnych meczach. Pomiędzy chłopakami nie ma jeszcze takiego zgrania, jakie było choćby kilka sezonów temu. Oby w meczach przygotowawczych do rundy wiosennej wykrystalizowała się już czwórka stałych obrońców. Nie będzie na to czasu i miejsca już w trakcie sezonu. Trzeba to powiedzieć - nie mamy już granicy błędu. Mimo, że różnica wynosi 5 punktów to trzeba po prostu wygrywać. Nie możemy sobie pozwolić na stratę punktów tak jak to było w meczach z Równym czy Węglówka. Musimy zachować koncentrację do samego końca, by nie tracić głupich bramek tuż przed gwizdkiem końcowym, tak jak to miało miejsce dwukrotnie.  Forma strzelecka naszych zawodników może wydawać się dobra, bo 30 bramek w 10 meczach jest jak najbardziej do zaakceptowania. Jednak patrząc wstecz na wszystkie stworzone sytuacje bramkowe to tych bramek powinno być zdecydowanie więcej.

W rundzie wiosennej do rozegrania będzie 10 spotkań, możliwe do zgarnięcia jest jeszcze 30 punktów. Wszystko jest jeszcze możliwe. Naszym celem jest powrót do A klasy, dlatego też musimy walczyć do samego końca i zdobyć jak najwięcej punktów. Wszystko w rękach trenera, aby poukładał chłopaków i przygotował ich do zbliżającej się rundy rundy jak najlepiej.  Wierzymy, że im się uda i za pół roku będziemy świętować awans do A klasy.